Залізо: навіщо воно організму і де його взяти
28 листопада 2024Залізо — незамінний для організму мікроелемент. Нам важливо отримувати його з продуктами, адже дефіцит заліза впливає на роботу всього організму.
UNIСEF Україна пропонує поради нутриціолога щодо споживання заліза та його значення для здоров’я.
Для чого організму потрібне залізо
Залізо входить до складу низки білків, в тому числі — гемоглобіну. Гемоглобін — це особливий білок, який міститься всередині червоних кров’яних клітин — еритроцитів. Він відповідає за транспорт кисню в організмі. Коли у людини низький гемоглобін, то тканинам не вистачає кисню.
Крім того, залізо входить до складу ферментів-цитохромів. Вони беруть участь у всіх детоксикаційних процесах — знешкоджують шкідливі речовини, які щохвилини утворюються в результаті життєдіяльності. Залізо необхідне й для функціонування ендокринної системи, щитоподібної залози, синтезу ДНК, м’язів, процесу ділення клітин, підтримання імунітету.
Що таке анемія і залізодефіцит
Зниження рівня еритроцитів або концентрації в них гемоглобіну називається анемією. Є кілька видів анемій. У цій статті ми зосередимо увагу на залізодефіцитній анемії. Вона виникає тоді, коли в організмі бракує заліза, коли кістковий мозок не може нормально синтезувати еритроцити.
Стан, коли запаси заліза в організмі закінчуються, але гемоглобін ще тримається в нормі, називають залізодефіцитом. Це означає, що анемія ще не розвинулась, але якщо не поповнити запаси заліза, то вона буде наступним кроком.
Залізодефіцит може бути наслідком незбалансованого раціону з низьким вмістом заліза, хронічного запалення шлунково-кишкового тракту — у такому разі тіло не може засвоїти мінерали, що надходять з їжею. Крім того, у групі ризику знаходяться люди, які дотримуються вегетаріанського і веганського раціонів, спортсмени, ті, хто регулярно є донором крові, жінки репродуктивного віку, вагітні та матері-годувальниці.
Про те, скільки заліза потрібно на добу, про загальні ознаки залізодефіциту, види заліза в харчових продуктах і особливості харчування для профілактики залізодефіцитної анемії читайте на сайті Вінницького ОЦКПХ.
Обов’язково перевірте дитину на анемію!
Формуємо культуру здоров’я разом!