Тестування на ВІЛ та вірусні гепатити B і C: чому це важливо для всіх
26 листопада 2024За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на кінець 2023 року у світі налічувалося 39,9 мільйона людей, які живуть з ВІЛ. Понад 354 мільйони людей живуть з хронічним вірусним гепатитом B (ВГB) або C (ВГC).
В Україні, за офіційними даними станом на 01.01.2024 року, під медичним наглядом перебувало 157 435 людей, які живуть з ВІЛ.
За оціночними даними 2019 року, в Україні інфіковано ВГC орієнтовно 5% населення, з них близько 3,6% мають хронічний вірусний гепатит C. Вірусним гепатитом B, за цими ж оцінками, інфіковано 1,5% населення. Однак багато людей, які живуть з ВІЛ та/або вірусними гепатитами (ВГ), не знають про це.
В умовах війни ризики інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами зростають. Це відбувається через збільшення кількості травм, поранень, контактів з кров’ю, обмежений доступ до бар’єрної контрацепції. та неможливістю всюди належним чином забезпечити інфекційний контроль. Саме тому потреба в тестуванні на ці інфекції стає ще актуальнішою.
Своєчасно встановлений діагноз та вчасно розпочате лікування дозволяє зменшити смертність, подальше поширення ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів і уникнути серйозних ускладнень для здоров’я людини.
Щоби вчасно виявити ВІЛ-інфекцію, вірусний гепатит B або C, знадобиться лише кілька крапель крові і до 30 хвилин часу.
Якщо результат тесту позитивний, не панікуйте, а зверніться до лікаря.
У випадку вірусного гепатиту C лікування триває від 3 до 6 місяців — 90–95% хворих повністю одужує. Лікування вірусного гепатиту В у більшості випадків пожиттєве, і хоча не досягається повного одужання, лікарські засоби ефективно контролюють вірус в організмі й запобігають ураженню печінки. Що раніше буде виявлено вірус та розпочато лікування, то вищі шанси на повне одужання або контроль вірусу.
Пацієнтам, яким встановлено діагноз ВІЛ-інфекція, пропонується антиретровірусна терапія (АРТ) для зниження вірусного навантаження в організмі до невизначального рівня, завдяки чому людина не може передати вірус іншим.
Докладніше про тестування на ВІЛ і вірусні гепатити В і С читайте статтю фахівців Центру громадського здоров’я на сайті Вінницького ОЦКПХ.
Нині держава закуповує ефективні препарати для лікування ВІЛ та вірусних гепатитів, тому для пацієнтів ця терапія безоплатна.
Не нехтуйте профілактичними обстеженнями, бережіть здоров’я – ваш найцінніший ресурс!
Формуємо культуру здоров’я разом!