Імунізація в різних країнах: вакцини на варті здоров’я націй
28 листопада 2024Чи не кожна країна світу в певний момент своєї історії відчула на собі спустошливі наслідки епідемій інфекційних хвороб до винайдення вакцинації. Бубонна чума у XIV столітті забрала до 200 мільйонів життів по всій Європі; пандемія грипу 1918 року, так звана «іспанка», за два роки спричинила до 50 мільйонів смертей у всьому світі; третя холерна пандемія, яка вважається найсмертоноснішою пошестю XIX століття, поширилася з Індії та в самій лиш російській імперії, до якої тоді входили землі України, забрала понад мільйон життів.
Завдяки впровадженню вакцинації вдалося значно знизити рівень захворюваності на кір, туберкульоз та інші вакцинокеровані хвороби, що до цього вбивали або інвалідизували людей по всьому світу. Глобальна боротьба з COVID-19, що забрав майже сім мільйонів життів, могла бути набагато трагічнішою без швидкої розробки та впровадження вакцин. Вакцинація повністю ліквідувала натуральну віспу та поліомієліт, викликаний поліовірусом другого типу.
Однак навіть у часи, коли вакцинація стала нормою, трапляються епідемії вакцинокерованих хвороб. В Україні в 1991–1998 роках спалахнула епідемія дифтерії, причиною якої був вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді захворіли 20 тисяч людей, 696 пацієнтів померли.
Саме тому високорозвинені країни світу вкрай відповідально та строго ставляться до вакцинації своїх громадян, а надто дітей. Розгляньмо ситуацію з вакцинацією дітей у кількох найуспішніших країнах світу.
Італія
Вакцинація дітей є обов’язковою умовою для відвідування державного дошкільного закладу та школи. Батьки зобов’язані завчасно надавати довідку про щеплення. Італійським батькам не дозволяється свідомо відмовлятися від вакцинації дітей. А якщо дитина не була щеплена вчасно, то батьки мусять сплатити штраф.
Німеччина
Без щеплень у садок дитину не приймуть. Батькам необхідно надавати докази про те, що вони відвідали консультацію щодо вакцинації, перш ніж приводити дітей до дитячого садка.
Франція
У Франції, зокрема після спалаху кору у 2018 році, було прийнято закон, що передбачає обов’язкову вакцинацію від 11 інфекційних захворювань для дітей. За відсутності всіх обов’язкових щеплень відвідувати школу та дитячі садочки заборонено.
США
Імунізація всіх груп населення вважається в США одним із найбільш економічно ефективних засобів профілактики захворювань.
У всіх штатах, з окремими винятками, діє обов’язкова вимога: діти не можуть відвідувати школи та дошкільні навчальні заклади, якщо їх не вакцинували за календарем профілактичних щеплень.
Дослідження свідчать про те, що сьогодні американські лікарі, медичні сестри та помічники лікаря приділяють в середньому 5,8 години на тиждень обговоренню вакцинації з пацієнтами. Також у Сполучених Штатах діє механізм сповіщення: медики регулярно нагадують батькам про необхідність своєчасно вакцинувати дітей.
Австралія
Прийнята політика «без вакцинації немає соціальної допомоги на дитину» («No Jab, No Pay») передбачає як фінансове заохочення, так і негативні стимули. Громадяни з низьким рівнем доходу отримують додаткові податкові пільги на сім’ю за умови, що дитина отримала всі планові щеплення за календарем. Це політичне рішення почало діяти з січня 2016 року. В Австралії також діє закон про те, що дошкільні установи можуть відвідувати лише діти, яким зробили всі планові щеплення.
Вакцинація — це необхідність для всіх
Міжнародний досвід свідчить, що обов’язковість вакцинації в суспільстві дозволяє підтримувати високий рівень щепленості населення, а це своєю чергою забезпечує колективний імунітет, який унеможливлює розповсюдження інфекцій у суспільстві.
США та більшість європейських країн, демонструє, що завдяки масовій вакцинації вдалося контролювати такі небезпечні хвороби, як поліомієліт, кір, краснуха, паротит, кашлюк та дифтерія. В Україні через низький рівень щеплень досі виникають ці небезпечні захворювання.
Тільки дотримання графіку вакцинації допоможе нам зберегти своє здоров’я та здоров’я наших близьких. Тому не зволікайте — вакцинуйтеся!
Довідково: З 1 серпня в Україні триває кампанія з додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для тих, хто пропустив планові щеплення у попередні роки. Вакцинація за Національним календарем профілактичних щеплень є безоплатною.