Як вакцини доставляються від виробника до пунктів щеплень
20 вересня 2024Одні з поширених запитань щодо вакцинації в умовах війни і знеструмлень: Чи правильно зберігаються вакцини? Чи безпечні вони для пацієнта?
Так, вакцини долають тисячі кілометрів, проходячи чотири важливі етапи. І на всіх етапах фахівці дбають про збереження якості препаратів.
Міністерство охорони здоров’я на прикладі вакцин проти кашлюку, дифтерії та правця показує шлях препаратів від виробника до пацієнта.
Виробництво та упаковка. Вакцини створюються на фармацевтичних підприємствах під суворим контролем, щоб забезпечити необхідні компоненти для стійкого імунітету. Їх упаковують у контейнери, що підтримують температуру +2–8°C, що критично важливо для ефективності.
Транспортування до України. Вакцини перевозять у спеціальних рефрижераторах зі стабільною температурою. Кожен флакон має термоіндикатор, що попереджає про можливе перегрівання. Станом на червень 2024 року в Україну доставлено понад 1,8 мільйона доз вакцин АДП-м, АДП, АКДП-гепВ-хіб і АКДП.
Обласні склади. Після прибуття в Україну вакцини розподіляються по регіонах. Обласні склади обладнані сертифікованими ВООЗ холодильними кімнатами з системами контролю температури та альтернативними джерелами енергії.
Медичні заклади. Завершальний етап — транспортування вакцин до пунктів щеплення. Закладам охорони здоров’я передано понад 5500 холодильників, 13 200 термоконтейнерів та 1034 морозильники з прекваліфікацією World Health Organization Ukraine.
Навіть в умовах війни Україна вдосконалює систему зберігання і транспортування вакцин завдяки співпраці МОЗ із ЄС, UNICEF Ukraine, USAID Ukraine – USAID Україна та іншими організаціями. Тому вакцини безпечні й ефективні.
Вінницький ОЦКПХ нагадує, що з 1 серпня в Україні триває кампанія додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для тих, хто пропустив планові щеплення. Вакцинація за Національним календарем — безоплатна.
Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або найближчого закладу охорони здоров’я. Якщо ви не пам’ятаєте, чи отримували щеплення або коли саме отримували його, лікар складе для вас індивідуальний графік вакцинації.
Не нехтуйте профілактичними щепленнями, адже легковажність у цій справі може закінчитися сумно.
Бережіть ваш найцінніший ресурс – здоров’я!
Формуємо культуру здоров’я разом!