Як транспортувати вакцину самостійно?

Дотримання  «холодового ланцюгу» при транспортуванні імунобіологічних препаратів є надзвичайно важливим, адже згідно з вимогами виробників температура зберігання вакцини має складати від +2 до +8 °С. Порушення холодового ланцюгу при транспортуванні вакцини може призвести до втрати нею імуногенності (тобто властивості викликати імунну відповідь). Тому важливо використовувати для самостійного транспортування вакцин лише призначені для цього термоконтейнери з  прогнозованим температурним режимом. 

Згідно з наказом МОЗ України №595 від 16.09.2011 р.:

– продаж вакцин та анатоксинів покупцю проводиться лише за наявності у нього термоконтейнера з холодовими елементами;

– кожна доза вакцини супроводжується інструкцією про застосування вакцин та анатоксинів українською мовою та розрахунковим документом з датою та годиною продажу;

– відповідальний за продаж вакцин та анатоксинів працівник зобов’язаний пояснити покупцю умови зберігання вакцини та анатоксинів.

На сьогоднішній день в Україні виробляються спеціалізовані системи для транспортування вакцин та інших термолабільних препаратів. Ці системи складаються з термобоксу та акумуляторів холоду ( холодоелементів), які гарантують збереження температури від   +2 до +8 °С незалежно від температури навколишнього середовища. Такі системи пройшли багато випробувань, що дає покупцеві впевненість у тому, що придбану ним вакцину не буде заморожено чи перегріто на шляху до кабінету щеплень. Важливо впевнитися в тому, що термобокс з холодовими елементами має детальну інструкцію державною мовою, де чітко вказано, протягом якого часового періоду можна зберігати в ньому обраний препарат, як правильно розмістити препарат всередині боксу та чи проводилися випробування даного боксу на можливість дотримання необхідного температурного режиму. Відсутність такої інструкції може означати, що бокс не пройшов валідацію, тож його виробник не може гарантувати збереження необхідних температурних умов протягом потрібного часу.

Є деякі відмінності між використанням холодових елементів взимку та влітку.

Взимку холодові елементи мають бути не замороженими, а охолодженими в камері холодильника, їхня температура має бути +2 – +8 °С.

Влітку вони мають бути замороженими, але після цього витримані при кімнатній температурі +20 °С протягом 1 години, вони стають кондиційовані (в холодоелементі вже присутня частина води і лід, такий холодоелемент вже не замерзне, оскільки його температура більше 0 °С).

Підготував Сергій Пустовіт – фармацевт відділу імунопрофілактики ДУ «Вінницький обласний ЦКПХ МОЗ України»

Знайти