Ви не знаєте, чи отримали щеплення: що робити

За останні 50 років вакцинація врятувала 54 мільйони життів. Але останнім часом дедалі частіше фіксуються зниження рівня планових щеплень в Україні й у всьому світі.

Якщо діти чи дорослі пропускають щеплення за календарем, зростає ризик захворювання на інфекційні хвороби, від яких вакцина могла б захистити. Серед таких хвороб — дифтерія, кашлюк і правець.

Вакцинація потрібна і дітям, і дорослим

За національним календарем щеплень діти до 16 років мають обов’язково вакцинуватися від десяти хвороб, зокрема й від дифтерії, правця й кашлюку.

Дорослим з 26-річного віку потрібно ревакцинуватися кожні 10 років, оскільки саме стільки часу тримається імунітет від дифтерії та правця.

А що робити, якщо не пам’ятаєте або не знаєте, чи ви щеплені?

Як перевірити свою історію щеплень

Перегляньте інформацію про щеплення у своїй медичній карті. Якщо не вдається знайти необхідну інформацію самостійно, зверніться до свого сімейного лікаря. Він допоможе вам відновити історію щеплень, перевіривши медичні записи.

Через війну багато людей вимушені змінювати місце проживання, декому доводилося робити це й раніше. Не всі мають на новому місці медичну документацію, а тому буває складно або й неможливо підтвердити вакцинальний статус дітей і свій власний.

МОЗ і ЦГЗ розробили рекомендації для отримання даних про вакцинацію внутрішньо переміщеними особами, але якщо у вас немає документального підтвердження вакцинального статусу, вважається, що ви не робили щеплень і курс доведеться починати спочатку.

Де отримати щеплення

Щеплення, які входять до Національного календаря, в Україні безоплатні для громадян. Вакцинуватися можуть усі – дорослі й діти, звернувшись до сімейного лікаря, терапевта або педіатра.

Нагадуємо, що з 1 серпня в Україні тривають додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

Чому так важливо вакцинуватися проти кашлюку, правця та дифтерії

За 7 місяців 2024 року зареєстровано 5602 випадки захворювання на кашлюк, що значно перевищує показники за аналогічний період минулого року (тоді було 206 випадків). Стрімке зростання захворюваності (лише за червень 2024 року — 1058 випадків проти 1006 випадків за перші три місяці цього року) дозволяє спрогнозувати продовження зростання захворюваності в наступні роки.

На правець з 2022 року захворіла 21 людина, за шість місяців цього року зареєстровано три випадки хвороби.

За 2022 рік було зареєстровано два випадки захворювання на дифтерію, ще по одному випадку виявлено у 2023, 2024 роках. Востаннє епідемія дифтерії в Україні фіксувалася в період з 1991 по 1998 рік. Тоді захворіли близько 20 тисяч людей, майже 700 з них померли.

Знайти