Всесвітній день контрацепції: розповідаємо, як захиститись від небажаної вагітності

Всесвітній день контрацепції – щорічний захід, який припадає на 26 вересня. На сьогодні дуже важливо інформувати жінок, як можна уникнути незапланованої вагітності. 

Тема цьогорічного Всесвітнього дня контрацепції: «Вибір для всіх. Свобода планувати, сила вибирати».

Використання контрацепції може знизити ймовірність материнської смертності, інвалідності, допомогти у боротьбі з ВІЛ та СНІДом, а також з іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Контрацепція також може допомогти дівчатам та жінкам планувати майбутнє – здобувати освіту чи будувати кар’єру.

Основні види контрацепції

Презервативи. Чоловічі презервативи покривають пеніс. Жіночі презервативи вільно поміщаються у піхву. Обидва утворюють бар’єр, що перешкоджає зустрічі сперматозоїда та яйцеклітини.

Презерватив – найкращий захист від хвороб, що передаються статевим шляхом. Вони зручні тим, що ви використовуєте їх за потребою й вони не містять гормонів. Ефективність презервативів оцінюють у 98%, тобто 2 людини зі 100, які їх використовують, все ж вагітніють.

Оральні контрацептиви.  Це – дуже ефективний метод запобігання небажаній вагітності, але він не захистить вас від ІПСШ. Оральну контрацепцію повинен обирати ваш лікар/-ка-гінеколог/-иня. Серед ймовірних протипоказань для цього методу є: венозні тромбози, ішемічна хвороба серця, рак грудей, викурювання протягом понад 30 років щодня більш ніж 15 сигарет.

Внутрішньоматкова спіраль (ВМС). Її розміщують у порожнині матки, де вона може бути протягом 3-10 років й запобігати вагітності. Вона може бути також методом екстреної контрацепції, якщо її імплантувати протягом 120 годин після незахищеного статевого акту. Ефективність внутрішньоматкової спіралі оцінюють у понад 99%. Та вона не захищає від хвороб, які передаються статевим шляхом.

Спіраль лікар може дістати будь-коли, щойно ви вирішите більше не використовувати цей метод контрацепції. Так само й вирішити, чи можна вам встановлювати ВМС, теж може лише лікар.

Екстрена контрацепція. До цього методу вдаються, якщо у вас був незахищений секс, наприклад, ви не використовували презерватив чи він порвався. Екстрена контрацепція ефективна й протягом 5 днів після незахищеного сексу. Та вона має низку побічних ефектів у вигляді блювання, нудоти, затримки наступного циклу місячних.

Також існують протизаплідні імпланти, які вводяться під шкіру у верхню частину руки, вони запобігають вагітності упродовж 3 років, а їхня ефективість – понад 99%.

Є й протизаплідні ін’єкції, захист від використання яких тримається протягом 8-13 тижнів. Та після такого методу контрацепції овуляція відновлюється не дуже швидко.

Вибір контрацепції – індивідуальна справа, яка залежить від низки факторів, тому потрібно проконсультуватися з лікарем щодо цього питання. Він допоможе із вибором контрацептива з урахуванням ваших потреб і стану здоров’я.

Знайти