ВІЛ/СНІД: як уберегтися від хвороби і жити повноцінно

1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Протидія ВІЛ-інфекції та СНІДу – один із пріоритетних напрямів державної політики у сфері громадського здоров’я.

Уражена вірусом імунодефіциту людина може жити 10-15 років без будь-яких симптомів і не знати про це, але вірус тим часом руйнує її імунітет, тобто порушує захисні функції організму й поступово робить його беззахисним перед хворобами.

Але від ВІЛ-інфекції можна захиститися. Для цього потрібно знати про шляхи передачі ВІЛ:

  • через кров і біологічні рідини;
  • статевий;
  • від матері до дитини.

Профілактика ВІЛ-інфекції відповідна:

  1. Безпечний (захищений) секс.Йдеться про сексуальні контакти з використанням чоловічих або жіночих презервативів у разі вагінального, анального або орального сексу. Це захищає від інфікування ВІЛ при контакті з біологічними рідинами.

Використання презервативів під час кожного сексуального контакту – це один із найефективніших способів захиститися не тільки від ВІЛ, а й від інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.

  1. PrEP – доконтактна профілактика (ДКП) інфікування ВІЛ. Це додатковий до бар’єрної контрацепції метод профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ.

Людині потрібно приймати перорально 1 раз на день таблетку антиретровірусного препарату для зниження ризику інфікування ВІЛ. Прийом PrEP та використання презервативів під час кожного сексуального контакту дає понад 99% захисту від інфікування ВІЛ статевим шляхом.

Але PrEP ефективний лише в разі регулярного прийому. Захист від ВІЛ виникає після 7 днів прийому препаратів і руйнується, якщо курс профілактики переривають.

PrEP рекомендують усім, хто має ризик інфікування ВІЛ. Це – партнери/-ки ВІЛ-позитивних людей, люди, які надають сексуальні послуги, чоловіки, які мають сексуальні стосунки із чоловіками, люди, які вживають наркотики ін’єкційно, сексуальні партнери та партнерки людей, які вживають наркотики інʼєкційно, особи, які тримаються в установах виконання покарань та попереднього увʼязнення, особи, звільнені з установ виконання покарань, трансгендерні люди.

Більше інформації про PrEP і про те, де отримати препарати, можна знайти за посиланням: https://prep.phc.org.ua/.

  1. Безпечна вагітність та пологи. Передача ВІЛ від матері до дитини (її ще називають вертикальною передачею), може статися під час вагітності, пологів або грудного вигодовування. Тому жінки й проходять тестування на ВІЛ, коли стають на облік з вагітності.

Якщо вчасно діагностувати ВІЛ-інфекцію, регулярно приймати призначені ліки й дотримуватися рекомендацій лікаря, жінка має дуже високі шанси народити здорову дитину.

  1. Антиретровірусна терапія (АРТ або АРВ-терапія) допомагає знизити рівень вірусного навантаження ВІЛ в організмі настільки, що його неможливо виявити при лабораторному обстеженні. Тим самим, ВІЛ стає неактивним в результаті АРТ і не може передатися статевому партнеру.

Тобто якщо у вас ВІЛ, ви регулярно приймаєте АРТ, ви досягаєте невизначального рівня вірусного навантаження, як результат – ви не можете інфікувати свого партнера/-ку. Йдеться про принцип “Не визначається = не передається” (Н=Н).

За статистикою, у 85–90% випадків СНІД розвивається за 7–10 років після інфікування ВІЛ. Але можна уникнути завдяки своєчасній АРВ-терапії.

Під час АРВ-терапії ліки необхідно приймати щодня протягом усього життя. Переривати терапію не можна, інакше вірус зможе адаптуватися до компонентів ліків і стати невразливим до них. Так він знову почне розмножуватися і руйнувати імунну систему.

  1. Постконтактна профілактика ВІЛ. Після ризикованого контакту людина повинна якомога швидше звернутися до лікаря (але не пізніше ніж через 72 години) й отримати постконтактну профілактику інфікування ВІЛ.

Які контакти вважаються ризикованими? Такі, внаслідок яких могло статися інфікуваня ВІЛ. Наприклад, незахищені статеві контакти, контакти під час  професійної діяльності – поранення гострими інструментами, зброєю, забрудненими кров’ю або іншими потенційно небезпечними біологічними рідинами (йдеться насамперед про медиків, військових, правоохоронців).

  1. Безпечне вживання ін’єкційних наркотиків. Звичайно, найкраще рішення – взагалі не вживати наркотики. Але якщо ви вживаєте наркотики ін’єкційно, використовуйте стерильні інструменти, голки та шприци. У жодному разі не користуйтеся чужим нестерильним інструментарієм!

Пам’ятайте, що профілактика – найкращі ліки.

Бережіть своє здоров’я – це ваш найцінніший ресурс.

Формуємо культуру здоров’я разом!

Знайти