Вакцинація проти кору: коли щеплення краще відкласти
4 січня 2025В Україні знову фіксують захворювання на кір, і це ще один привід нагадати всім вам, що вакцинуватися проти цієї хвороби потрібно. Але є винятки – про них розповіли в ЮНІСЕФ.
Чи існують протипоказання до вакцинації КПК
Перелік протипоказань до вакцинації КПК (проти кору, паротиту і краснухи) невеликий. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, а також людям у станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується.
Коли вакцинацію проти кору не роблять
Відкласти вакцинацію проти кору слід у таких випадках:
- Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38°С.
- Анафілактичний шок на попередню дозу вакцини чи на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин тощо).
- Захворювання і стани організму, при яких імунітет після вакцинації може не сформуватися (під час хіміотерапії; при вживанні стероїдів; при СНІДі тощо).
- Вагітність. Вакцина КПК містить живі віруси, тому щепитися проти кору необхідно ще на етапі планування вагітності.
Як вакцинуватися проти кору в разі тимчасових протипоказань
Після гострих захворювань щеплення можна робити одразу після одужання. Важливо, щоб батьки не відкладали щеплення КПК надовго, позбавляючи дитину захисту від кору, а також не відкладали щеплення після тимчасових протипоказань на невиправдано тривалий час.
Чи можна робити щеплення проти кору до чи після операції
Не слід відмовлятися від вакцинації живою вакциною перед хірургічним втручанням: якщо дитина почувається добре, відкладати щеплення КПК немає причин. Так само після операції: не потрібно чекати, наприклад, місяць – щеплення можна робити, щойно дитина почуватиметься добре.
Пам’ятайте, що кір — надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина вийшла з приміщення.
Захворювання може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту) тощо, спричинити інвалідність і навіть смерть. Специфічного лікування від кору немає.
Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.