Укус кліща: як уникнути смертельної небезпеки
27 серпня 2024Літо закінчується, але ще не зникає ризик потрапити у «поле зору» небезпечної комахи – іксодового кліща. Він майже непомітний, але його укус може завдати людині значної шкоди. Йдеться про хворобу, що названа на честь американського міста Олд-Лайм, де у другій половині ХХ століття проводилися дослідження дітей, хворих на артрити, пов’язані з укусами кліщів. Нині це захворювання відоме як «хвороба Лайма» або «системний кліщовий бореліоз».
Лікар-епідеміолог Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Світлана Кушнір підготувала інформацію про те, чим небезпечна хвороба, і як уберегтися від неї.
Хвороба Лайма – найпоширеніше трансмісивне інфекційне захворювання населення країн помірного кліматичного поясу. Спричиняють його спірохети з роду борелій. Воно передається кліщами і становить серйозну медичну проблемою, оскільки можливе ураження багатьох органів і систем, розвиток гострих і хронічних патологій.
На території Вінниччини хвороба Лайма реєструється в усіх районах. Зазвичай для неї характерна весняно-літня сезонність (травень – вересень) – це час максимальної активності кліщів. Але клімат змінюється, і випадки укусів кліщів – не рідкість навіть на початку зимового періоду.
Хвороба передається під час присмоктування іксодових кліщів, які переносять збудники у природних ареалах. Найчастіше хворіють представники певних груп – лісівники, мисливці, грибники. Але насправді кліщ не звертає уваги на стать і вік людини, як і причину, через яку вона опинилася у зоні його «полювання». Дедалі частіше кліщі кусають дачників, городників, любителів прогулятися парком, посидіти на траві і тих, хто, незважаючи на обмеження воєнного стану, нехтує тимчасовою забороною ходити в ліси.
Станом на 26 серпня 2024 року, на території Вінницької області зареєстровано 245 випадків даного захворювання (торік за аналогічний період – 255, тобто захворюваність на хворобу Лайма зменшилась на 4,4 %).
Найбільше випадків захворювання припадає на обласний центр – 125. Ріст захворюваності починається з квітня з поступовим приростом, який коливається від 1,5-2,4 раза, з піком у липні (74 випадки) та серпні (80).
Хворіли переважно міські жителі. Серед захворілих – люди працездатного віку, і це переважно власники присадибних ділянок. У 216 випадках було виявлено саме укус кліща, ще у 29 випадках – укус невідомої комахи. У 87,3% випадків у хворих були еритеми (почервоніння) різного діаметру. У 160 випадках постраждалі від уакусу самостійно видалили кліщів. Стаціонарне лікування знадобилося у 29,4% випадках. Діагноз лабораторно підтверджено у 155 випадках (63,2% від числа захворілих).
Клінічні прояви хвороби залежать від інтенсивності патологічного процесу. На щастя, не всі кліщі заражені бореліями. Але якщо після укусу ( навіть у випадку, коли кліща було своєчасно видалено) на цьому місці з’явилася кільцеподібна еритема, збільшилися й почали боліти лімфатичні вузли, є велика вірогідність того, що постраждалий отримав хворобу Лайма.
Якщо цю хворобу не розпочати вчасно й адекватно лікувати, на зхворого чекають складні неврологічні й кардіологічні проблеми: з боку нервової системи – серозний менінгіт, ураження черепних нервів, радикуліт, а з боку серця – миготлива аритмія, екстрасистолія та інші види порушень.
Далі хвороба Лайма поширюється на великі та малі суглоби, потім страждають шкірні покриви, м’язи, посилюється неврологічна симптоматика тощо. Це все може призвести до інвалідності і навіть смерті.
Але все це можливе в тому разі, якщо хворобу вчасно не діагностувати і не лікувати.
На ранніх стадіях це захворювання виліковне, а ще простіше запобігти йому – слід просто дотримуватися простих порад:
– для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і використовуйте світлий однотонний одяг з довгими рукавами; краї одягу мають щільно прилягати до тіла;
– кожні дві години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників для виявлення кліщів. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям; не забувайте оглянути й домашніх тварин, що гуляли на вулиці;
– повернувшись додому, одразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть і випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватися до тіла не лише під час перебування на природі, а й згодом, перемістившись із одягу;
– використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, зокрема аерозолі-репеленти, які відлякують різних комах.
Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев і кущів або сидить на траві. Крім того, вони можуть потрапляти до помешкання з букетами квітів, собаками й котами або іншими тваринами.
Якщо ви помітили на собі кліща, не зволікайте: звертайтеся до найближчого травмпункту, де медпрацівник його видалить. Не намагайтеся провести цю процедуру самостійно, адже у шкірі може залишитися його голівка, яка згодом викликає запалення та нагноєння.
Потім обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря!Швидше за все вам призначать курс антибіотиків для запобігання хвороби Лайма й нададуть поради для спостереження за місцем укусу.
Запам’ятайте самі й розкажіть дітям про те, що кліщі можуть бути дуже небезпечними, і привчіть їх виконувати вищеперелічені правила.
Зробіть усе можливе, щоб через необачність не поставити під загрозу життя і здоров’я!
Не забувайте, що хворобі завжди легше запобігти, ніж лікувати її. Бережіть своє здоров’я, адже це ваш найціннійший ресурс!