ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЛЕПТОСПІРОЗ?

Здавалося б, ми знаємо про цю хворобу дуже багато, але все одно вона забирає життя людей. І на сьогодні лептоспіроз залишається однією з найбільш розповсюджених особливо небезпечних інфекційних хвороб в Україні. Це захворювання призводить до багатьох ускладнень; летальність від нього досягає високих показників (від 8 до 40% і вище).

Станом на 11.09.2024 року на території Вінницької області зареєстровано 9 випадків захворювання на лептоспіроз, із них 3 – летальних: по три випадки – у м. Вінниці та Гайсинському районі, по одному – в Могилів-Подільському, Жмеринському та Тульчинському районах.

Всі випадки захворювання на лептоспіроз впродовж 2024 року були зареєстровані в осіб чоловічої статі, віком від 16 – 62 років. Зараження відбулось під час купання та риболовлі (купання в стоячій воді річки с. Немія, ставка с. Джугастра, річки Сіб смт. Дашів, ставка с. Махнівка, с. Тарасівка, р. Південний Буг та озера на Тяжилові). Спостерігається сезонне збільшення захворюваності на лептоспіроз: липень – 4 випадки та серпень – 5 випадків.

У двох випадках захворювання мало перебіг важкого ступеня тяжкості, що закінчилося летально.

Лабораторне підтвердження лептоспірозу спостерігалось у всіх випадках. Серед етіологічного спектру переважає збудник серогрупи L.Canicola (44,4%), L.Icterohaemorrhagiae (33,3%), L. Tarassovi, (11,1%), позитивний ПЛР (11,1%).

 Джерела інфекції

Джерелами збудників лептоспірозу є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплавні гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Від людини до людини захворювання не передається.

Де заражається людина

Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна під час купання, ловлі риби у заражених водоймах, її розробці, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими та інфікованими тваринами тощо. У тіло людини збудник лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.

Що має Вас насторожити

Головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання.

Врахуйте попередній контакт з тваринами чи купання у водоймах. Якщо симптоми проявилися після цього, варто звернути на свій стан особливу увагу!

Пам’ятайте!

Лептоспіроз – вкрай небезпечна хвороба, оскільки вражає печінку та нирки, що може призвести до смерті хворого. Тому дуже важливо при появі перших симптомів негайно звернутися до лікаря. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя!

Профілактичні заходи при лептоспірозі спрямовані, насамперед, на боротьбу із синантропними гризунами (мишами, щурами). Необхідне проведення дератизаційних заходів, охорона джерел водопостачання та продуктів харчування від забруднення виділеннями гризунів, використання захисного одягу під час робіт у несприятливих умовах, догляду за хворими тваринами, проведення ветеринарно-санітарних робіт.

Щоб убезпечити себе та близьких від інфекції, необхідно дотримуватись наступних правил:

– не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;

– уникати купання у водоймах, на яких відсутні обладнані пляжі. Особливо слід уникати купання у водоймах із стоячою водою, береги яких зарослі кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;

– захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів. Проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях і місцях утримання худоби;

– дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу, не палити під час роботи;

– не вживати в їжу немиті овочі та фрукти.

Пам’ятайте, захворювання завжди легше попередити, ніж лікувати. Бережіть здоров’я своє та своїх близьких!

Допис підготувала лікар-епідеміолог відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Вінницького ОЦКПХ Світлана Кушнір

Знайти