Рак підшлункової залози: що варто знати
21 листопада 2024Сьогодні – Всесвітній день боротьби проти раку підшлункової залози (World Pancreatic Cancer Day). Оскільки цю онкопатологію важко виявити на ранніх стадіях, у 85% випадків її діагностують на пізній стадії, коли захворювання вже набуло значного поширення, часто з ураженням інших органів.
Олег Швець, президент Асоціації дієтологів України, консультант з громадського здоров’я МОЗ, розповів про фактори ризику цього захворювання.
ФАКТОРИ РИЗИКУ, ЯКІ ПІДДАЮТЬСЯ КОНТРОЛЮ:
- Куріння. Підвищує ризик розвитку всіх видів раку. Вважається, що причиною приблизно 25% раку підшлункової залози є куріння.
- Ожиріння. Люди з індексом маси тіла понад 30 кг/м2 мають приблизно на 20% більше шансів захворіти на рак підшлункової залози.
- Нездорове харчування. Дослідники виявили, що харчування з високим вмістом довголанцюгових насичених жирів, таких як ті, що містяться в червоному м’ясі та оброблених харчових продуктах, сприяють розвитку раку підшлункової залози, незалежно від ожиріння. Низьке споживання фруктів і овочів також асоціюється з вищою захворюваністю.
- Надмірне вживання алкоголю. Приблизно 7 із 10 випадків хронічного панкреатиту, що підвищує ризик раку, пов’язані з тривалим вживанням алкоголю.
ФАКТОРИ РИЗИКУ, ЩО НЕ КОНТРОЛЮЮТЬСЯ:
- Старіння.
- Цукровий діабет 2 типу..
- Вірус гепатиту В.
- ВІЛ або гепатит С.
- Хелікобактер пілорі.
- Хронічний панкреатит.
- Сімейна історія раку, зокрема раку підшлункової залози.
- Вплив певних хімічних речовин. Серед них — пестициди, бензол, деякі барвники та нафтохімічні речовини.
- Синдром Лінча або спадковий неполіпозний колоректальний рак.
ПРОФІЛАКТИКА
Оскільки декілька факторів ризику, перерахованих вище, пов’язані зі способом життя, є можливість зменшити ризик раку підшлункової залози. Цьому сприяє
- дотримання здорового харчування
- фізична активність
- турбота про психічне та емоційне здоров’я
- обмеження вживання алкоголю та тютюну.