Профілактика і раннє виявлення онкозахворювань – спільна відповідальність пацієнтів і лікарів

Онкологічні захворювання залишаються одним із найбільших викликів для медицини у всьому світі. Такий діагноз має близько мільйона українців. Зокрема, рак молочної залози залишається одним із найпоширеніших серед жінок. На ранніх стадіях хвороба часто має безсимптомний перебіг, але її можна ефективно лікувати, якщо вчасно виявити. Виліковність досягає 95%. Тому профілактика — невід’ємний компонент протидії поширенню захворювання як в Україні так, і у всьому світі.

Як повідомив заступник міністра охорони здоров’я України Ігор Кузін, у 2023 році в Україні зареєстрували 12 683 випадки захворювання на рак молочної залози, із них 12 582 – у жінок і 101 – у чоловіків.

«Міністерство охорони здоров’я системно працює над тим, щоб пацієнти мали доступ до сучасної діагностики та лікування. У 2025 році набуде чинності новий порядок проведення скринінгів на рак молочної залози. Цей порядок регулює всі етапи профілактики та лікування — від первинної консультації до високотехнологічної медичної допомоги. В медзаклади встановлюється новітнє обладнання. Лише у 2023 році було закуплено 15 сучасних лінійних прискорювачів, які дозволяють направлено опромінювати пухлини, зберігаючи здорові тканини», – повідомив Кузін.

Заступник міністра нагадує, що держава покриває основні види діагностики та медичної допомоги на кожному етапі лікування. Серед послуг за Програмою медичних гарантій Національної служби охорони здоров’я – діагностика, лікування разом із ліками, а також подальша реабілітація та паліативна допомога.

«Перший, хто вчасно допоможе виявити онкозахворювання, — це сімейний лікар. Він створить електронне направлення на необхідні аналізи та обстеження. Пацієнтові з підозрою на онкологію гарантується безоплатна діагностика в амбулаторних і стаціонарних умовах. Це лабораторні аналізи (аналіз крові, спинномозкової рідини тощо) та інструментальні дослідження (МРТ та КТ, зокрема з внутрішньовенним контрастуванням, рентген, УЗД та ін.)», – йдеться в повідомленні Ігоря Кузіна.

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Це підвищує ефективність лікування. Кожен з нас може зробити дві речі:

приділяти увагу профілактиці;

прислухатись до змін в організмі та слідкувати за здоров’ям, щоб виявити хворобу на ранніх стадіях.

Профілактика та раннє виявлення онкозахворювань — спільна відповідальність пацієнтів і лікарів. Не нехтуйте щорічними перевірками у сімейного лікаря, звертайтесь до медиків одразу щойно відчуваєте навіть незначні зміни у роботі організму та в разі підтвердження діагнозу слідуйте рекомендаціям лікаря.

Бережіть здоров’я – ваш найцінніший ресурс.

Формуємо культуру здоров’я разом!

Знайти