ПАРВОВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ: ЩО ЦЕ ЗА «П’ЯТА ХВОРОБА»?

Парвовірусна інфекція – це інфекційне захворювання спричинене парвовірусом В19, до якого схильні частіше діти від 5 до 15 років. Цю інфекцію називають «хворобою ляпаса» через характерне почервоніння щік. А ще «п’ятою хворобою», оскільки відноситься до шести класичних дитячих захворювань, що супроводжуються висипом (кір, скарлатина, краснуха, інфекційний мононуклеоз, парвовірус, дитяча розеола). Пік захворюваності припадає на зимові місяці та перші місяці весни. Передача парвовірусу В19 відбувається повітряно-краплинним шляхом.

Як перебігає захворювання?

Перебіг парвовірусної інфекції часто безсимптомний або клінічна картина нагадує легку застуду. Можливі:

  • Незначне підвищення температури тіла
  • Головний біль
  • Загальна слабкість
  • Нежить
  • Біль у горлі
  • Біль у м’язах і суглобах

Потім приєднується характерний симптом для парвовірусу – симптом «ляпасу» на щоках – яскраве почервоніння на щоках, а також плямисто-папульозний висип на тулубі та кінцівках, який швидко трансформується у сітчастий, який нагадує мереживо з можливим свербежем. Захворювання дуже легко переплутати із алергією.

Висип при парвовірусній інфекції зазвичай зникає через тиждень, але може зберігатися до 2-3 тижнів. Іноді можуть з’являтися повторні висипання, особливо при хвилюванні, фізичному навантаженні, купанні. У дітей із супутніми захворюваннями та ослабленим імунітетом можливий ускладнений перебіг захворювання із ураженням нервової системи, печінки, нирок. Одним із ускладнень є апластичний криз – зниженням рівня гемоглобіну, еритроцитів і ретикулоцитів через викликане самим вірусом кількаденне пригнічення функції кісткового мозку.

Найбільш небезпечним парвовірус є для вагітних, бо він вражає плід – аж до того, що може спровокувати його загибель, підвищує небезпеку викидня. Ризик смерті плода сягає 10-15 %.

Профілактика.

Специфічної профілактики не існує. Щоб вберегтися від парвовірусної інфекції, необхідно дотримуватися загальних рекомендацій:

  1. Вагітним і дітям молодшої вікової групи слід уникати місць великого скупчення, оскільки парвовірус дуже заразний.
  2. Важлива частина профілактики – дотримання здорового способу життя та своєчасне лікування всіх супутніх захворювань.
  3. Своєчасне звернення до лікаря знизить ймовірність розвитку ускладнень, які становлять небезпеку для життя.
Знайти