Антибіотики «від» грипу, ГРВІ, кашлю, ангіни: як можуть нашкодити
25 жовтня 2024Майже 64% людей вважає, що грип та застуду можна лікувати антибіотиками. Люди почали зловживати прийомом антибіотиків, не розрізняючи бактеріальну та вірусну інфекції.
Віруси відрізняються від бактерій. У них інша будова й інший механізм того, як атакувати наш організм. Вірус має спеціальну захисну протеїнову оболонку, яку не пошкодить навіть найсильніший антибактеріальний препарат.
Зазвичай, люди приймають антибіотики без потреби за таких причин:
Грип та застуда: це вірусні захворювання, які не завжди ускладнюються бактеріальною інфекцією.
Бронхіти, синусити, захворювання вух: лікар призначає антибіотики лише у дійсно важких випадках, коли впевнений, що причина захворювання — бактерії.
Запалення очей: далеко не завжди запалення очей спричинюють бактерії.
Порізи: не використовуйте антибактеріальні мазі в надії запобігти інфікуванню. Лише 3% ран інфікуються.
Для профілактики: наприклад, при хірургічному втручанні або якщо вас очікує складне лікування, як хіміотерапія.
Це категорично не можна робити при ГРВІ та грипі.
Найбільш тривожний наслідок безконтрольного прийому антибактеріальних препаратів — антибіотикорезистентність. Тобто коли бактерії стають стійкими до антибіотиків.
Неконтрольоване та неправильне призначення ліків «навчає» бактерію боротися з тим чи іншим класом антибіотиків.
Наприклад, стійкість бактерій може виникнути, якщо людина п’є антибіотики «про всяк випадок» або покинула курс препарату раніше і певна кількість бактерій могла вижити та еволюціонувати.
Ми вже маємо антибіотикорезистентні бактерії. Наприклад, метицилінрезистентний золотистий стафілокок, який призводить до невиліковних пневмоній та сепсисів.
А також Україна потерпає від резистентного до антибіотиків туберкульозу.
Що можна зробити вже зараз
Наприклад, не вимагати від свого сімейного лікаря антибіотиків, якщо ви маєте нежить, лихоманку та інші ознаки гострого вірусного респіраторного захворювання.
До того ж, не всі антибіотики однакові й призначаючи їх собі самостійно, ви маєте високі ризики промахнутися.
Якщо вам призначили антибактеріальні препарати, не варто припиняти їхній прийом раніше встановленого курсу, навіть якщо почуваєтесь краще.