Антибіотики – лише за призначенням лікаря!
8 липня 2024Стійкість бактерій до антибіотиків виникає через їхнє надмірне використання, неправильне призначення, недотримання пацієнтами курсу лікування. З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Вони розмножуються далі, і нове покоління цих бактерій вже неможливо знищити цим антибіотиком.
Щоб запобігти антибіотикорезистентності важливо дотримуватися таких принципів:
- Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря, у жодному разі не призначайте їх собі самі.
- Проходьте повний курс лікування антибіотиками, суворо дотримуйтеся дозування та терміну лікування, призначених лікарем: не пропускайте прийом ліків, не переривайте лікування, навіть якщо вам стало краще.
- Пам’ятайте, що антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не використовуйте їх при застудах та інших вірусних інфекціях.
- Не діліться залишками антибіотиків з друзями чи родичами і не “призначайте” їм лікування.
Також завжди краще попередити інфекції, ніж потім їх лікувати антибіотиками. Для цього:
- Мийте руки з милом упродовж щонайменше 40 секунд перед приготуванням і вживанням їжі, після приходу з вулиці, відвідування вбиральні.
- Дотримуйтеся правил особистої гігієни.
- Користуйтеся бар’єрними засобами контрацепції.
- Робіть усі щеплення за календарем, а також рекомендовані вакцинації, зокрема, від грипу та ковіду. Ці захворювання викликані вірусами, але вони можуть ускладнюватися бактеріальними інфекціями.
- Дотримуйтесь принципів збалансованого харчування, щоб запобігти дефіциту корисних речовин в організмі, розвитку цукрового діабету та інших хвороб. Кожен день їжте мінімум 500 грамів овочів і фруктів, скоротіть споживання солі, цукру, фастфуду.
- Готуйте їжу безпечно. Ретельно мийте овочі та фрукти, добре проварюйте і прожарюйте м’ясо і рибу, майте для них окрему дошку і ретельно її мийте, дотримуйтеся правильних умов зберігання продуктів.
Джерело: МОЗ України