21 жовтня – Всесвітній день йододефіциту

Йод – це мікроелемент, який важливий для роботи всіх органів і систем людини, а найбільше — щитоподібної залози. Гормони щитоподібної залози регулюють багато важливих біохімічних реакцій в організмі, включаючи синтез білка та ферментативну активність, і є важливими детермінантами метаболічної активності. Вони також необхідні для правильного розвитку скелета та центральної нервової системи у плодів та немовлят.

Україна входить до переліку країн із недостатнім споживанням йоду, який потрібен організму для вироблення гормонів щитоподібної залози.

Чим загрожує нестача йоду в організмі?

Нестача йоду в організмі призводить до затримки росту в дітей, порушення інтелектуальних здібностей, розвитку та обміну речовин.

Дефіцит йоду може призвести до розладів функціонування щитоподібної залози: гіпертиреозу (збільшення активності щитоподібної залози) або гіпотиреозу (її недостатньої функції).

Йододефіцитні розлади, які можуть розпочатися ще до народження, ставлять під загрозу психічне і фізичне здоров’я дітей, а найчастіше й саме їхнє виживання.

Серйозний дефіцит йоду під час вагітності може призвести до мертвонародження, викиднів та вроджених аномалій, таких як кретинізм – важкої форми розумової недостатності.

Як уникнути йододефіциту?

Найпоширеніша стратегія боротьби з йододефіцитом — йодування солі. Також для уникнення йододефіциту варто включити до щоденного раціону такі продукти:

-білу рибу (минтай, тріску, хек);

-морепродукти (мідії, кальмари, креветки);

-морську капусту;

-овочі (буряк, томати, спаржу, шпинат, редиску, баклажани);

-фрукти (банани, апельсини, хурму, дині, лимони, ананаси);

-яйця;

-молоко;

-яловичину;

-волоські горіхи.

У жодному разі не приймайте самостійно йодовмісні препарати без попередньої консультації з лікарем!Центр громадського здоров’я України

Знайти